Gruppledamöter 2019

Samhällets Dag, programgrupp

  • Lena Palmqvist – sammankallande
  • Annika Andersson
  • Ingela Hasselberg
  • Elsie Larsson

Samhällets Dag, arbetsgrupp

  • Torsten Kvick – sammankallande
  • Björn Kristiansen
  • Thomas Krusell

Midsommarfirande, programgrupp

  • Paula Johansson Everall – sammankallande
  • Annika Jonsson
  • Magdalena Kvarning
  • 1-2 representanter från styrelsen

Midsommarfirande, arbetsgrupp

  • Lars Lönnstid – sammankallande
  • Göran Larsson
  • Ulf Kahl
  • Lars Björn
  • Björn Kristiansen
  • Åke Bäckström

Sillens Dag 6 juni

  • Samhällsföreningens styrelse ansvarar

Badviken, arbetsgrupp

  • Anders Bråse – sammankallande
  • Lars-Tore Axelsson
  • Bengt-Rune Axelsson

Flotten i Badviken

  • Tobias Hålldén – sammankallande
  • Filip Krusell
  • Johan Krusell
  • Gabriel Levin
  • Pontus Axelsson

Julgran på torget, arbetsgrupp

  • Lars-Erik Fält – sammankallande
  • Lennart Olsson
  • Jan Levin
  • Sigge Olausson
  • David Bergius
  • Viktor Fält

Julgran vid affären, arbetsgrupp

  • Bert Olsson – sammankallande
  • Håkan Johnsson
  • Thomas Krusell
  • Lars Lönnstig

Jul på Holmen, programgrupp

  • Ingela Wastergård – sammankallande
  • Lena Palmqviste
  • Susanne Kristiansson
  • Marie Karlsson
  • Lisa Holvik

Jul på Holmen, arbetsgrupp

  • Programgruppen ansvarar för att utse arbetsgrupp

Biblioteksgrupp

  • Susanne Lönnstig – samordnare
  • Åsa Kahl
  • Boel Wranger
  • Viveca Scherman Johansson
  • Gunilla Lundström
  • Frank Holvik
  • Anita Jamot

Ansvarig för flaggning på den officiella flaggstången på Rytterholmen och badplatsen

  • Jan-Anders Andersson

”Påskvaga” grupp

  • Samuel Bråse – samordnare
  • Viktor Fält
  • Inge Klevmar
  • Nils Wastegård

Hjärtstartare, placerad i brandboden och Norra Hamnföreningen

  • Göte Björkdahl – samordnare

Offentlig utsmyckning

  • Ingela Wastegård – sammankallande
  • Susanne Kristiansen
  • Lisa Holvik

Simskolan

  • Samhällsföreningens styrelse ansvar

Samhällsföreningens representant i Sillmuséets styrelse

  • Nils Gunnar Johansson

Delegater till Bohusläns Skärgårdsråds kuststämma

  • Gösta Andersson – delegat
  • Jan-Anders Andersson – delegat
  • Tomas Kristensson – ersättare